Sala już wybrana i co dalej?

Oczywiście dalej szukamy usługodawców, takich jak : zespół, DJ, fotograf, kamerzysta. Dlaczego akurat ich?

Po pierwsze – dobrzy usługodawcy z wymienionych branż mają bukowane terminy czasem na dwa lata do przodu. Tak naprawdę wiele osób rezerwując salę, od razu szuka i rezerwuje również zespół lub DJ’a oraz fotografa i kamerzystę (choć tych ostatnich niestety już rzadziej). Więc jeśli zależy Wam na kimś naprawdę dobrym, nie czekajcie i nie liczcie na to, że kilka miesięcy przed ślubem ta osoba będzie jeszcze dostępna. Nie mówię, że tak się nie zdarza – nawet najlepsi mają czasem coś wolnego w sezonie, ale czy warto ryzykować i tracić nerwy na poszukiwania w ostatniej chwili?

Po drugie – fajnie mieć wybór. Im później zaczniemy szukać, tym więcej osób/firm będzie już zajętych, więc Wasz wybór będzie ograniczony.

Po trzecie – po prostu zaoszczędzicie sobie zbędnego stresu związanego z późniejszymi poszukiwaniami. Więcej czasu – więcej spokoju.

Wiecie już, że Warto szukać, ale o co pytać i na co wrócić uwagę?

Zespół

Muzyka i przebieg imprezy
 1. Ile osób gra w zespole – czy można zmniejszyć / powiększyć skład zespołu i jak to wpływa na cenę? (np. zespół w pełnym składzie to 5 osób, ale za niższą cenę mogą zagrać w 4 osoby lub za dopłatą mogą zaprosić do zespołu saksofonistkę, z którą współpracują).
 2. Z jakich instrumentów korzystają?
 3. Wokal – męski, żeński czy oba? Koniecznie posłuchajcie, jak śpiewają – jeśli jest to możliwe – na żywo. Może uda Wam się umówić na próbę zespołu.
 4. Jaki rodzaj muzyki grają? W czym czują się dobrze, a co mogą zagrać na Wasze życzenie?
 5. Repertuar – zobaczcie, jakie utwory grają i dopytajcie, czy repertuar można rozszerzyć o szczególne utwory, bez których nie wyobrażacie sobie Waszego wesela?
 6. Czy śpiewają w innych językach? Jakich?
 7. Jak wygląda sposób prowadzenia zabawy – jak długie są bloki muzyczne, a jak długie przerwy?
 8. Czy zespół posiada wodzireja? Jak wygląda integracja z gośćmi?
 9. Czy podczas posiłków grają lub puszczają muzykę? Jaką?
 10. Jak wyglądają oczepiny? Czy zespół ma określoną listę zabaw, które proponuje, czy może przeprowadzić również zabawę zaproponowaną przez Parę Młodą?
 11. Czy zespół przyjmuje dedykacje podczas wesela?
 12. Czy grają podczas błogosławieństwa i przy tzw. wyprowadzeniu z domu? Jeśli tak, ile osób wtedy gra, na jakich instrumentach i jakie utwory?
 13. Czy grają biesiady przy stołach z Gośćmi?
 14. Czy jest możliwość, aby członek zespołu zajął się również oprawą muzyczną ceremonii zaślubin (np. skrzypaczka)?
 15. Kiedy ustalają z Parą, jakie utwory będą grane podczas szczególnych momentów – pierwszy taniec, podziękowania dla rodziców itp.?
Kwestie techniczne
 1. Zadatek czy zaliczka – ile wynosi?
 2. Kiedy należy zapłacić pozostałą część wynagrodzenia?
 3. Czy Para otrzyma fakturę/ paragon?
 4. Czy należy dopłacić za dojazd do miejsca przyjęcia?
 5. Czy należy zorganizować nocleg dla zespołu miejscu wesela?
 6. Czy zespół grał już w sali, którą wynajęliście?
 7. Jak ubrani są członkowie zespołu podczas wesela? Czy mają jednolite stroje, ekstrawaganckie dodatki itd.?
 8. Ile miejsca potrzebują, aby zmieścić cały swój sprzęt na sali tanecznej?
 9. Czy zespół reklamuje swoje usługi podczas wesela, w jaki sposób? (Skąd takie pytanie? Jak plakat z nazwą zespołu jest reklamą do przyjęcia, tak telewizor z klipem reklamującym zespół jest już przesadą – a zdarzają się takie przypadki.)
 10. Czy członkowie zespołu piją alkohol podczas przyjęcia?
 11. Czy dzień przed Waszym weselem mają zaplanowane inne?
 12. Jaki jest czas pracy zespołu i czy można go wydłużyć? Niektóre zespoły grają na zasadzie liczby godzin (np. do 12h od wejścia Młodych na salę), inne mówią wprost, że usługa obejmuje zabawę do godziny 4.00. Warto zapytać o cenę przedłużenia imprezy oraz ustalić, kiedy najpóźniej należy poinformować zespół, że zabawa będzie przedłużona.
 13. Jakim oświetleniem dysponuje zespół?
 14. Czy posiadają dodatkowe atrakcje, jakie jak wytwornica dymu, gadżety do tzw. przebieranek itp.?
 15. A co jeśli… ? Czy zespół jest przygotowany na awaryjne sytuacje takie jak awaria sprzętu czy choroba jednego członka zespołu?

Przed rozmową z zespołem stwórzcie listę pytań, które chciecie im zadań. Część odpowiedzi otrzymacie od zespołu od razu, pytając o ofertę. Jednak nie wahajcie się dopytywać i drążyć temat, jeśli czegoś nie jesteście pewni. Tym bardziej w kwestii zespołu (lub DJ’a) – oprawa muzyczna wesela musi spełniać Wasze oczekiwania na 100%. W końcu chodzi o Wasz dzień! Im więcej wiecie, tym spokojniejsi jesteście! 😉